Quantcast
Channel: Новини »Полезно
Viewing all articles
Browse latest Browse all 14

Трябва да си вирусен!

$
0
0
viral-marketing

Често сред запитванията за онлайн магазини и уеб сайтове получаваме и такива за реклама в социалните мрежи и Google. Интересно е, че клиентите ни много държат да са Вайръл. Тази английска дума стана много популярна българска такава. Понякога е не точно и на място използвана, но важното е да е „Вайръл“.

Какво е обаче вирусното в една онлайн кампания и какво всъщност означава Вайръл или Viral? Какво прави например една видео кампания вайръл?

За съжаление няма гаранция, че нашата кампания ще стане вирусна. Всичко зависи от това дали хората ще харесат толкова идеята ни, че ще поискат да я споделят онлайн с повече и повече свои приятели и роднини. По принцип този вид кампании са с доста по-ниски бюджети, тъй като се разчита най-вече на реакцията на потребителите и желанието им да си взаимодействат със съдържанието създадено от вас.
Популярният сайт 9GaG.com например е място за споделяне на смешни снимки и клипчета. Замислете се колко често сте попадали на съдържание от въпросната страница. Ще го видите споделено от ваш приятел във Facebook, или колега ще ви го прати по Skype, или ще го видите в Twitter, или пък самите вие ще влезете директно в сайта.
В Youtube положението не е по-различно. Има толкова много клипчета, които получават популярност само за минути.
Въпросът обаче е как става това? Какво е определящо за този вирусен ефект? Принципите са основни и могат да се прилагат за всякаква форма на комуникация, най-вече маркетинг.

Съществуват 6 основни фактора за една вирусна кампания.
Емоция, Изненада, Напрежение, Подходящо съдържание, Потвърждение, и Стил.

Емоция – Все по-забързаният свят ни носи все повече задължения, мания за продуктивност, стриктност. Усещаме липсата на човешкото и се възползваме от възможностите да се докоснем до него. Романтика, гняв, отвращение, радост, носталгия, амбиция и всички останали емоции, които задвижват кръвта ни, ни напомнят кои сме и ни мотивират да се обвържем на много по-дълбоко ниво.
Пример за подобна кампания, която залага на емоциите е кампанията на Кока Кола, която наскоро дойде и в България – Сподели Кола с приятел. Интересното е, че въпреки, че не пия Кола си купих едно кенче, което подарих на най-добрия си приятел Ники. Това, което почувствах беше силна радост от това, че усмихнах някого и то с толкова малък, но супер идеен жест.

Изненада – Мозъците ни са така програмирани, че да обръщат голямо внимание на всичко, което излиза извън нашите очаквания. Точно поради тази причина можете да изградите така кампанията си, че да е изненадваща и запомняща се за потребителите. Дали чрез необикновена картинка, смело изказване или неочакван резултат. Отново пример с Кока Кола, компания, която просто знае как се прави успешна реклама и точно заради това е на върха.

Напрежение – Нон-стоп от всякъде сме заринати от реклами и информация, на която различни хора искат да обърнем внимание. Именно затова е важно да сграбчите вниманието на потребителя на секундата и да го задържите чрез кратко и наситено съдържание. Каквото и да имате да кажете – разделете го на половина, а тази половина на още половина. Направете така, че всяка дума да има значение и накарайте потребителите си да тръпнат в очакване на още. (ако имате усещането, че сте казали всичко, което искате, най-вероятно сте казали прекалено много и то е прекалено дълго)

Подходящо съдържание – Перефразирайте посланието си така, че то да е пряко свързано с вашия таргет. Мислете за тяхната гледна точка, вместо само да се фокусирате върху посланието, което вашата фирма иска да сподели. Например понякога се оказва, че потребителите не са запознати реално със значението на някоя дума, която често използвате в посланията си. Например брандинг; креативен; респонсив и др. Осъзнавайки това, най-добре би било да елиминирате въпросната дума и да я замените с друга – по-позната и комфортна за потребителите.

Потвърждение – Трябва да имате доста допирни точки с вашата целева аудитория, за да можете ефективно да разпространявате посланието си. Хората споделят неща, които потвърждават техния светоглед и представят техните виждания и мнения. Ако вашето послание не кореспондира с техните възгледи, то хората автоматично ще го отхвърлят. Обикновено не можете да накарате хората да се интересуват от нещо, от което вече не се интересуват, но бихте могли да им помогнете да видят как вие се вписвате в техния съществуващ светоглед. Фокусирайте се върху хора със съвместими убеждения и им покажете начините, по които вашият продукт или услуга може да бъде средство за разширяване и разпространение на тези схващания.

Стил – Когато вашето послание е представено с разпознаваем стил (визуално, вербално, слухово и др.) е лесно на хората да си го спомнят, когато в последствие мислят за подобни теми. Начинът по който е предоставена дадена информация се превръща в основна характеристика която в последствие ни помага да си спомним посланието (точно както може да си спомним някой човек, защото сме запомнили начинът по който говори или се облича)

За да илюстрираме горните точки, споделяме с вас още 2 много успешни вирусни видеа. Виждате ли гореизброените 6 елемента в тях?

И в заключение ако искате кампанията ви да се превърне във Вирусна то:

  • Говорете С клиентите си, а не НА тях.
  • Креативността и добрата идея са ключът, когато се опитвате да достигнете до много хора. Не се молете за „like” в социалните мрежи, това просто не е успешният начин.
  • Дефинирайте стратегията си и действайте със замах. Вирусните кампании се нуждаят от силен тласък още в самия си старт.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 14

Trending Articles